İç Hat Uçak Biletlerinde İptal Ve Değişiklik Kuralları

 

Genelde biletlerini erkenden en ucuza alan misafirlerimizin  sık sık sorduğu sorular biletimi değiştirebilir miyim? İade edebiliyor musunuz?  Şeklinde.

 

Şunu belirtmeliyiz ki, uçak biletleri otobüs biletleriyle herhangi bir benzerlik göstermemektedir. İptal-değişiklik, açığa alma gibi durumlar otobüs biletlerinde çoğu zaman sorunsuz şekilde yapılmaktadır. Fakat uçak ulaşımı, havayolları ve buna bağlı olarak kurallar da farklıdır.

 

Örneğin, Türk Hava Yolları’nın alt kuruluşu olan Anadolu Jet, promosyon class olarak belirlediği ücretlerde (74 TL,99 TL) kesinlikle uçuş değişikliğine izin vermemekle beraber ,ücret iadesi istendiğinde de cüzi miktarlı vergileri iade etmekte.

 

Aynı şekilde Sun Express firması da uçağın açılış fiyatıyla beraber bazı ücretlerde iade-değişiklik yapmamaktadır.

 

Pegasus ,  bu kuralı az da olsa esnetmiş, çoğu fiyatında iade yapmasa bile değişikliğe izin verme yoluna gitmiştir. Ki bu durum aslında ulaşım için uçağı kullanan misafirlerimiz için olumlu bir gelişmedir.

 

Açığa alma mevzusuna gelirsek, Anadolu Jet, THY firmalarında bu işlem için ücret alınmamaktadır. Ancak,uçak biletinizi açığa aldırdıktan sonra, yeni bir tarihe bilet almak istediğinizde oluşacak fiyat farkı karşınıza çıkabilir ki bu gayet doğaldır. Değiştirmek istediğiniz tarihte olabilecek doluluktan ötürü fiyat farkı çıkmaktadır.

 

Pegasus,  bu konuda farklı bir yol izlemektedir. Aldığınız bileti açık bilete çevirmek için bir ücret talep etmekle beraber, yeni bir tarih belirlediğinizde ücret farkı/ceza da alabilmektedir.

 

İade durumlarında bileti satın alırken ne şekilde ödeme yaptıysanız aynen iadesi yapılır.Örneğin,3 taksitle kredi kartınızla satın aldığınız bir biletin iadesini nakit olarak talep etme gibi bir durum söz konusu değildir. Satın aldığınız acente iade işlemlerini kendi sisteminden yapar yapmaz durum otomatikman bankaya intikal eder. Verdiğimiz örneği ele alırsak ,banka söz konusu bilet için iade miktarını kartınıza yine taksitle iade eder.

 

Tüm bunların ışığında tavsiyemiz, biletinizi satın almadan önce, iptal-değişiklik kurallarını satış danışmanlarımıza sormanız. İadesi değişikliği olmayan bilet aldığınızda her ne kadar bunlar belirtiliyorsa da anlaşılmayan herhangi bir durumda soru sormaktan çekinmeyiniz. Sonrasında istenmeyen mağduriyetler olmaması açısından iki taraflı dikkat çok önemlidir.

 

 

 

Yükleniyor