Uçak Seyahatlerinde Bagaj Bilgisi

 

Uçak seyahatlerinde yolcularımızın kafasına takılan soruları yanıtlayalım..

 

 

 

1.Kaç kilo yük getirme hakkım var?

 

Her havayolunun kendi kuralları doğrultusunda sizin için belirlemiş olduğu miktarlar vardır. Bagaj hakkınız iç hat, dış hat, ekonomi ve business gibi seyahat koşullarında değişim gösterir. Genel olarak iç hat uçuşlarında 15-20 kg, dış hat uçuşlarında 20-30 kg ve el bagajıda 8kg’dır. 0-2 yaş grubunda bebeklerin bagaj hakları havayoluna göre değişkendir. 2-12 yaş grubundaki çocuklar için bagaj hakkı yetişkin ile aynıdır. Biletinizi satın aldığınızda mutlaka bagaj hakkınızı kontrol ediniz yada acente personeline danışınız. Eğer bagajınız, yük hakkınızdan fazla gelirse kilo başına düşen fazla bagaj ücreti ödersiniz.

 

 

 

2.Aktarmalı uçuşlarda bagajları diğer uçağa biz mi aktarıyoruz?

 

Siz havalimanında kontuara gelip bagajlarınızı teslim ettikten sonra, son varış noktasında bagajlarınızı teslim alırsınız. Bagaj aktarmanızı havayolları yapar.

Yada iki uçak değiştireceksiniz fakat biletlerinizi aktarmalı olarak satın almadınız. Normalde böyle durumlarda uçaktan indiğinizde bagajlarınızı alıp, diğer uçağa geçiş yapmanız gerekecektir. Ama havalimanında kontuara geldiğinizde görevlilere iki uçuşunuzu birbirine  bağlattırabilirsiniz. Bu durumda bagajlarınız havayolları tarafından taşınarak, son varış noktasında alırsınız.

 

 

 

3.Uçaktan indiniz, fakat bagajınız kayıp ne yapmalıyım?

Kayıp eşya bürosuna başvurup, Kayıp Bagaj Formu doldurunuz ve formu saklayınız.  1 ay içerisinde bulunamayan bagajlar için, havayolu tarafından kilo başına 20 USD ödenir.

 

Yükleniyor